fbpx

Ślub Humanistyczny Warszawa – wszystko co musisz wiedzieć.

ślub humanistyczny warszawa

Spis treści:

Cześć, dzisiaj opowiem wam o ślubach humanistycznych. Spotkaliśmy się z nimi już dosyć dawno bo na początku naszej ślubnej “kariery”.

Bardzo popularne za granicą, w Polsce coraz bardziej. Z tego co wiemy takich ślubów odbywa się bardzo dużo i chociaż wspominamy o takiej możliwości naszym parom w większości przypadków spotykamy się ze zdziwieniem. Po prostu pierwszy raz słyszą taki termin. W związku z tym oczywiście tłumaczymy na czym to wszystko polega a teraz już nie będziemy musieli bo wyjaśnię Wam wszystko tutaj, takie z nas leniuszki 😉 

Czym jest ślub humanistyczny?

Ślub humanistyczny to nasz ulubiony rodzaj ceremonii. Bez schematów, bez pośpiechu bez reguł z którymi często nasze pary się nie zgadzają. Według nas ma najbardziej osobistą i przez to uroczystą formę.  Jest to ślub niemający mocy prawnej ma jednak wielką przewagę nad tradycyjnymi to możliwość całkowitej personalizacji Waszej uroczystości. Nie jesteście ograniczeni przez żadne narzucone z góry ramy.

Takiego ślubu może Wam udzielić przyjaciel, wynajęty aktor, lub specjalizująca się w prowadzeniu tego typu uroczystości firma. Osoba prowadząca uroczystość będzie tam dla Was, jeżeli będziecie potrzebować więcej czasu przed ceremonią to poczeka. Nie będzie Wam robić łaski że w ogóle się pojawia na Waszym ślubie, nie musicie o to prosić czy błagać.

ślub humanistyczny warszawa

Gdzie zorganizować ceremonię humanistyczną.

Ceremonia może się odbyć w dowolnym miejscu które będzie udekorowane tak jak sobie tego wy życzycie a nie jak tego wymaga tradycja lub urzędowe przepisy. Wyobraźcie sobie zbocze klifu, dach wieżowca lub industrialne wnętrze starej fabryki albo jeszcze lepiej, ogród domu Waszych rodziców lub przyjaciół czy polana w lesie.

Oczywiście urzędowy ślub cywilny też może się odbyć w plenerze ale zawsze ma taką sama formę która jest bardzo krótka i moment który jest najważniejszy w tym dniu skraca się do maksymalnie 15 minut słyszeliśmy wiele głosów że właśnie przez to że ślub cywilny jest tak krótką uroczystością pary decydują się na ślub kościelny który dla osób niezwiązanych z religią często wydaje się raczej ponurą ceremonią. 

Kilka słów o przysiędze na ślubie humanistycznym.

Kolejna wspaniała rzecz w ślubach humanistycznych to przysięgi. Możecie powiedzieć własnymi słowami ukochanej osobie o swojej miłości. Jeżeli nie czujecie się z tym swobodnie to Wasze przysięgi może odczytać osoba prowadząca uroczystość. Może też pomóc wam napisać lub stworzyć na tę okazję wyjątkowy wiersz lub przeczytać fragment Waszej ulubionej poezji. Możliwości takiej ceremonii ogranicza tylko wyobraźnia. Sami uczestniczyliśmy w ślubie który nawiązywał do kultury wikingów. Były toasty pite z rogów, walki na miecze, także jak widzicie ceremonia humanistyczna może przybrać każdą nawet bardzo egzotyczną formę. Może być bardzo romantycznie, bardzo wesoło lub i romantycznie i wesoło, ale na pewno będzie swobodnie. Ani wy ani wasi goście nie będą się czuli skrępowani. 

ślub humanistyczny

Do kogo adresowane są śluby humanistyczne?

Takie śluby są idealne dla par które chcą przeżyć coś osobistego i wyjątkowego. Jest to też dobre rozwiązanie jeżeli nie możecie lub nie chcecie wziąć ślubu kościelnego a ceremonia oferowana przez urząd stanu cywilnego wydaje Wam się za mało uroczysta. Pamiętajcie też że ślub humanistyczny można teraz bez problemu połączyć ze ślubem cywilnym. Macie wtedy i piękną ceremonię i urzędowe formalności. 

Warto wychodzić poza schematy, nie bójcie się tego bo to jak będzie wyglądał ten dzień może zależeć tylko od Was. Czasy się zmieniają, ludzie się zmieniają, kultura i tradycje też.  Możemy zacząć tworzyć nasze własne tradycje jeżeli stare do nas nie pasują lub czujemy się przez nie do czegoś zmuszani.

Podsumowanie.

Mieliśmy przyjemność fotografować już kilka takich ślubów i jesteśmy nimi zauroczeni. Zawsze były to piękne, bardzo osobiste i bardzo wzruszające ceremonie. Nas najbardziej rozczulają przemowy bliskich osób pary młodej. Widzieliśmy już jak największym twardzielom czerwienią się oczy w takich momentach. Nasi przyjaciele których namówiliśmy na ślub humanistyczny połączony z urzędowym do tej pory nam za to dziękują. Pobrali się pod kilkusetletnim dębem, w otoczeniu wzruszonych gości a w trakcie ceremonii i życzeń mogli słuchać muzyki granej przez ich przyjaciela, która jeszcze bardziej podkreślała osobisty charakter i romantyczny nastrój. 

Powiem wam o jeszcze jednej zalecie takich ceremonii. Wspaniale łączą w sobie elementy czy tradycje zaczerpnięte z różnych kultur. Nasze pary często są różnych narodowości, wtedy mogą wybrać osobę prowadzącą ceremonię pod kątem języków którymi włada. Nie trzeba wspomagać się tłumaczem, lub jak to bywa często na ślubach kościelnych połowa gości z zagranicy nie siedzi przez godzinę niczego nie rozumiejąc. 

Reasumując ślub humanistyczny to ceremonia skupiona na was, waszej miłości i historii. Wszystko w niej jest zgodne z Waszymi przekonaniami czy pragnieniami. Jedyne co może Was w niej zaskoczyć to poziom waszego wzruszenia.

W Polsce jest jeszcze niewiele mistrzów ceremonii ślubów humanistycznych. My najczęściej spotykaliśmy się z Joanną Humerczyk i jej celebrantami którzy specjalizują się w tego typu ślubach i szczerze ich polecamy. Jeśli macie ochotę do nich zajrzeć i dowiedzieć się czegoś więcej, tutaj jest link – Ślub Humanistyczny Joanna Humerczyk

Idealne miejsca na ślub humanistyczny.

Ślub w Łazienkach Królewskich ( cały reportaż )

Co jest odpowiedzialne za klimat wesela? Oczywiście ludzie. To na nich skupiamy całą swoją uwagę. Tak też było na ślubie Sandry i Christiana. Jednak tym razem miejsce ślubu również odegrało dużą rolę. Sandra i Christian na miejsce ceremonii wybrali Amfiteatr w Łazienkach Królewskich. Samo przyjęcie odbyło się nieopodal w restauracji Belvedere również w Łazienkach.

 

Stara cegielnia w Rzucewie ( cały reportaż )

Stara cegielnia w Rzucewie jest jednym z najpiękniejszych miejsc na wesele w Polsce. Urzeka odosobnieniem, spokojem i pięknymi widokami. Ślub Pauli i Larsa odbył się nad brzegiem morza. Pełna emocji ceremonia prowadzona przez ich przyjaciela zakończyła się hucznym wyjściem w deszczu płatków. Stara Cegielnia w Rzucewie to idealne miejsce na śluby humanistyczne. Otwarte przestrzenie wprawiają gości w świetny nastrój podczas Cocktail Hour a industrialne wnętrze cegielni zachęca do szaleństw na parkiecie.

 

Cocktail Bar & Bistro Rettungs Budy w Jastarnia ( cały reportaż )

Spodziewaliśmy się że miejsce ślubu humanistycznego zaskoczy nas swoim urokiem, jednak to co zastało nas na miejscu ciężko opisać słowami. Restauracja Rettungs Budy w Jastarni położona jest nad samym morzem i pisząc tak ani trochę nie przesadzam. Wydmy dosłownie wdzierają się między stoliki i na parkiet. Słychać szum fal i mewy a morska bryza przyjemnie chłodzi w upalne dni. W takim właśnie klimacie dobył się piękny ślub Marty i Patryka.Obłędne dekoracje wykonała cudowna ekipa z Bukiety-Bankiety

 

Młyn Klekotki na mazurach ( cały reportaż )

Nina i Michael wybrali bardzo wyjątkowe miejsce uroczystości i przyjęcia. Młyn w Klekotkach położony w malowniczej części Polski czyli Mazurach idealnie sprawdził się jako miejsce ślubu. Goście mogli korzystać z luksusowych rozrywek takich jak jedyne w Polsce Sento Spa i spróbować świetnej regionalnej, sezonowej kuchni.W dniu ślubu kameralna atmosfera wprawiała gości w świetny nastrój i pozwalała się cieszyć ceremonią na świeżym powietrzu. Całości dopełniły piękne dekoracje przygotowane przez Edan-Art

 

Zagroda Kociewska w Godziszewie ( cały reportaż )

Otoczenie Zagrody Kociewskiej jest urzekające. Jest sielsko i romantycznie a przy tym bardzo rodzinnie. Czuć rustykalny swojski klimat. Pyszna regionalna kociewska kuchnia, proste potrawy z ekologicznych upraw. To wszystko sprawia że miejsce jest idealne na organizację przyjęcia weselnego.

Ślub Humanistyczny – przepiękna ceremonia, która skradnie Twoje serce.

Jeżeli macie ochotę wysłuchać tekstu z artykułu, zapraszamy do kanału na YouTube

Dziękujemy i pozdrawiamy!

Jola i Jakub